Recenzja wkładu medycznego Tasmanian Tiger Medic Insert 30 - SGO Poznań
Recenzja wkładu medycznego Tasmanian Tiger Medic Insert 30 - SGO Poznań

Recenzja wkładu medycznego Tasmanian Tiger Medic Insert 30 - SGO Poznań

Tak jak pisaliśmy w recenzji Tasmanian Tiger Modular Pack 30, którą możecie przeczytać TUTAJ, plecak ten służy nam zarówno w zastosowaniu taktycznym, jak i medycznym. O ile do tych pierwszych zadań nadaje się idealnie już po wyciągnięciu z pudełka, tak do drugich wymaga pewnych modyfikacji. Właśnie dlatego dzięki uprzejmości marki Tasmanian Tiger i sklepu Szutac.pl do zestawu mogliśmy dobrać dedykowany zestaw kieszeni medycznych, na których skupimy się w tym blogu.

Spis treści:  

  

Z czego składa się TT Modular Medic Insert 30?

Jak na profesjonalny wkład medyczny przystało, do naszej dyspozycji mamy szereg kieszeni i organizerów dedykowanych do konkretnego wyposażenia. Poniżej lista wszystkich elementów wraz z wymiarami i wagą:

 • 3 kieszenie o wymiarach 18 x 11 x 5 cm, każda o wadze 95 g,
 • 2 kieszenie o wymiarach 24 x 21 x 7 cm, każda o wadze 170 g,
 • 2 kieszenie o wymiarach 19 x 13 x 3,5 cm, każda o wadze 65 g,
 • 1 kieszeń o wymiarach 18 x 16 x 2 cm, o wadze 90 g,
 • 1 kieszeń o wymiarach 14 x 38 x 4 cm, o wadze 105 g,
 • 1 sztywny panel organizacyjny o wymiarach 17 x 18 cm, o wadze 75 g,
 • 1 panel typu Trauma Wall o wymiarach 18 x 53 cm, o wadze 90 g,
 • 2 uchwyty na opaskę uciskową o wymiarach 2,5 x 21 cm, każdy o wadze 10 g,
 • 2 elastyczne organizery o wymiarach 10 x 20 x 2 cm, każdy o wadze 50 g,
 • kolorowe ściągacze do zamków błyskawicznych,
 • kolorowe identyfikatory przyczepiane na rzep do odpowiednich kieszeni,
 • ślepe zapięcia na rzepy.

Cały zestaw otrzymujemy w specjalnej kieszeni transportowej z widocznym identyfikatorem. Poza przechowywaniem nieużywanych elementów wkładu medycznego świetnie sprawdza się też w roli organizera do plecaka turystycznego.

Zestaw TT Medical Insert 30

Dlaczego TT Medic Insert 30?

Zanim pojawił się u nas cały zestaw od Tasmanian Tiger, dedykowany plecak medyczny posiadał tylko nasz główny medyk. Pracując jako jego wsparcie, musiałem opierać się na prowizorycznych rozwiązaniach, które choć działały dalekie były od ideału. Wszystkie ładownice stosowane jako tymczasowe nośniki sprzętu medycznego wykonane były z litego materiału, co uniemożliwiało wizualną kontrolę wyposażenia. Dodatkowo w poprzednim plecaku taktycznym nie było opcji zamontowania tych kieszeni w stabilny sposób w komorze głównej. Z całą pewnością mogę stwierdzić, że w warunkach, które przygotowali dla nas organizatorzy zawodów medycznych Wintertide, takie rozwiązania sprawiałyby dużo kłopotów i mogły prowadzić nawet do utraty niezbędnego sprzętu. Wszystkie problemy związane z prowizorką szybko poszły w niepamięć po otrzymaniu nowego wyposażenia.

Pierwsze wrażenia

Poniżej opiszemy jakie rozwiązania zrobiły na nas wrażenie lub ułatwiły nam działanie. Nie widzimy sensu w wymienianiu, co mieści się w danej kieszeni, jak i gdzie ją przytroczyć itd. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i problemów, jakie stawia przed nami zadanie.

Konfiguracja za pomocą rzepów

Temat szeroko opisany w recenzji plecaka Modular Pack 30. Dzięki pokryciu komory głównej miękkim rzepem kieszenie z wkładu medycznego można dowolnie ustawiać w zależności od potrzeb. Dodatkowo mamy pewność, że nawet przy całkowicie otwartym plecaku nic z niego nie wypadnie. To proste rozwiązanie pozwoliło na wygodne i pewne używanie plecaka w trakcie zawodów w każdym przewidzianym dla nas terenie. Niezależnie czy były to strome zbocza, czy korytarze kopalni. Już sama ta cecha zestawu od TT zdeklasyfikowała dotychczas używane wyposażenie.

Konfiguracja zestawu Medical Insert 30 za pomocą rzepu

Transparentne organizery

Kolejne remedium na nasze problemy. Dzięki zastosowaniu przeźroczystych klap w ładownicach wkładu medycznego mamy wizualną kontrolę nad przenoszonym wyposażeniem. W trakcie zawodów na bieżąco można było określić czy wszystko jest na swoim miejscu i czy czegoś nie brakuje. Dodatkowo inni członkowie sekcji byli w stanie szybko zlokalizować potrzebne narzędzia lub opatrunki, których w danej chwili potrzebowali.

Transparentne kieszenie zestawu TT Medical Insert 30

Identyfikatory

Bardzo ważny detal w całym zestawie. Kolorowe ściągacze do zamków błyskawicznych oraz identyfikatory z rzepem pozwalają na szybką weryfikację, co znajduje się w danej kieszeni. Tak jak wspominaliśmy w poprzednim akapicie z plecaka medycznego, korzysta nie tylko jego właściciel, ale w razie potrzeby inni członkowie sekcji, którzy nie będą znali jego układu na pamięć. W sytuacji stresowej prosta selekcja sprzętu za pomocą kolorów może znacznie przyśpieszyć udzielenie pomocy poszkodowanemu. Dodatkowo identyfikatory można opisać, co widać na załączonych zdjęciach. Ktoś może jednak zadać pytanie, dlaczego opisy zostały wykonane na przylepcu medycznym, a nie bezpośrednio na panelu. Układ w plecaku potrafi się często zmieniać, dlatego nie chcieliśmy ostatecznie opisywać każdego identyfikatora.

Widoczna systemy identyfikacji zestawu TT Medical Insert 30

Trauma Wall

Z założenia służy do troczenia większej ilości kieszeni w plecaku, ale bardzo szybko możemy zmienić go właśnie w mały Trauma Wall. Odczepiając panel od komory głównej mamy możliwość zawieszenia go w dowolnym miejscu, stosując karabinek wspinaczkowy lub inne podobne narzędzie. Jest to świetna sprawa, jeśli pracujemy w bezpiecznych warunkach i chcemy umożliwić łatwy dostęp do niezbędnego wyposażenia dla całej sekcji. Panel jest pokryty rzepem z dwóch stron, co umożliwia stosowanie dowolnych konfiguracji kieszeni.

Trauma Wall zestawu Medical Insert 30

Sztywny panel organizacyjny

Mała rzecz, a jakże ważna, szczególnie kiedy potrzebujemy natychmiastowego dostępu do drobnego sprzętu medycznego. Na zdjęciu możecie zobaczyć, że zamontowany jest na nim również pojemnik na ostre przedmioty takie jak igły, skalpele i podobne. Dzięki umieszczeniu go w łatwo dostępnym miejscu możemy szybko pozbyć się niebezpiecznych przedmiotów bez konieczności otwierania kieszeni. Całość wyposażenia zabezpieczają gumosznurki ze stoperem, co pozwala na dość szeroki zakres regulacji, a co za tym idzie ilość sprzętu, jaki możemy zorganizować na panelu.

Sztywny panel organizacyjny

Elastyczne organizery

Ten konkretny element świetnie sprawdza się u nas jako nośnik zestawu do masywnych krwotoków oraz mała apteczka indywidualna. Na zdjęciu możecie zobaczyć zastosowanie jako pakiet do tamowania krwotoków. W elastycznych komórkach przenosimy opaski elastyczne, obwarzanka na urazy głowy oraz opaskę uciskową, której akurat wtedy w ładownicy nie było. Tuż za tym wyposażeniem znajdują się dwie szerokie przegrody, w których przechowywane są gazy hemostatyczne. Z takim zestawem można naprawdę dużo zdziałać, tym bardziej że wszystko jest gotowe w jednym miejscu.

Elastyczne kieszenie organizacyjne

Zważywszy na dużą pojemność, taki organizer może służyć jako mały IFAK. Ułożenie sprzętu w elastycznych przegródkach zostaje takie samo, ale zamiast jednej gazy hemostatycznej pakujemy dwa opatrunki okluzyjne, igłę do odbarczania odmy, rurkę nosowo-gardłową i folię NRC z ogrzewaczami chemicznymi. Taki pakiet w każdej chwili możemy wyrwać z plecaka i podać osobie udzielającej pomocy. Wszystko w jednym miejscu bez konieczności ciągłego podchodzenia do plecaka.

Podsumowanie

Ponownie odwołując się do naszej recenzji Modular Pack 30, głównym kryterium, jakie postawiliśmy przy wyborze nowego plecaka była uniwersalność. Działania w warunkach taktycznych, jak i medycznych bez konieczności posiadania dwóch oddzielnych systemów. Między innymi dzięki TT Medic Insert 30 stało się to możliwe. W zależności od tego, jakie wyzwania stawia przed nami dane zadanie, jesteśmy w stanie odpowiednio skonfigurować sprzęt. Opisywany wkład medyczny sprawdził się rewelacyjnie na zawodach medycznych Wintertide. I choć jest to po prostu system dobrze przemyślanych kieszeni, to znacząco usprawnił nasze działania w terenie. Jeszcze raz dziękujemy marce Tasmanian Tiger i sklepowi Szutac.pl za zaufanie i przekazanie sprzętu do testów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl